14. 6. 2021 Prokop Sojka

Proč mají esport hráči dbát na zdravý životní styl?

Pokud jste fanoušky esportu, určitě jste zaznamenali čím dál více rostoucí téma, kterým je vliv pohybu a zdravého životního stylu na hráče. Dnes už většina špičkových týmů nejen ve světě, ale i u nás na česko-slovenské scéně, totiž pracují se svými reprezentanty i na této úrovni.

Ačkoliv hraní na počítači jako takové nemusí být tak náročné na fyzickou kondici, zejména na nejvyšší úrovni jde o vysoce psychicky náročnou aktivitu. Zároveň nezdravý způsob sezení může znamenat velké problémy a bolest zad fungování nejen profesionálního hráče výrazně paralyzuje.

Ačkoliv kariéru profesionálního hráče dosáhne jen malé procento všech gamerů, každý z nás by si měl uvědomit, jak velkou část našeho času u počítače trávíme a vrátit to našemu tělu. Dobrá ergonomie při sezení je nejjednodušším krokem, který můžeme udělat.

Naše tělo a psychika se ovlivňují navzájem. Způsob, jakým může tělesný stav ovlivňovat psychiku, zná asi většina z nás. Kupříkladu spánková deprivace může vést až k halucinacím, horečkám, onemocnění štítné žlázy a dokonce se u lidí, kteří pracují dlouhodobě v noci, zjistil vyšší výskyt zhoubných nádorů. Naopak ale i duševní stav může ovlivnit lidské tělo.

Sport a pohyb obecně ovlivňuje různé psychické procesy: myšlení, vnímání, představy, pozornost, vůli, emoce. To vše je pro jakéhokoliv hráče důležité. Pokud se tedy někdo chce vyrovnat profesionálním hráčům, měl by myslet nejen na to, jak moc tito hráči trénují, ale také to, jakým způsobem fungují mimo samotnou hru.

Proto jsme se rozhodli aktivně propagovat aktivity Zdravého hráče, projektu, který se zaměřuje na spolupráci s odborníky na správné cvičení, připravují pro hráče sportovní výzvy a učí je, jak se protahovat snaží se zvyšovat povědomí o tématu.