16. 7. 2021 MaSy

META: Kdo kraluje midlane a za koho hrají ti nejlepší?

Kdo patří na špičku kompetitivní mety a jak se liší účinnost jednotlivých šampionů oproti SoloQ? V tomto článku se podíváme na aktuální metu na midlane a na to, jaké šampiony hrají ti nejlepší hráči světa. Nedávno jsme se podívali na roli AD Carry a opravdu se během posledního týdne začal čím dál více hrát Ziggs na botlane. Jak to bude na midu?

Midlane je rolí, která se v League of Legends mění snad nejvíce a během pár měsíců se na nejvyšší úroveň může dostat scalující mage, snowballující AD assasin a do toho třeba marksman. Jak se jako midař dostat výš v hodnocenném žebříčku? Na co nyní spoléhají ti nejúspěšnější na westovském či korejském ladderu?

Za hlavní příklady jsme si tentokrát vzali tyto hráče: Caps (Challenger 968 LP, G2 Esports), Ucal (#1 Mid v KR SoloQ, KT Rolster) a Vetheo (Challenger 986 LP, Misfits). Článek sám o sobě nemá sloužit jako hodnotná příručka do SoloQ, ale spíše poukázat na současný stav mety a aktuální přístup předních světových hráčů, kterým se daří v SoloQ.

LeBlanc nesnesitelnou silou

Mobilní assassin se zejména v SoloQ bude hodit téměř vždy a LeBlanc je aktuálně na midlane jasná jednička, minimálně co se kompetitivní scény týče. Vzhledem k banovanému Viegovi je totiž jednoznačně nejhranějším pickem a i s jedním itemem už dokáže udělat pořádnou paseku.

Sylas se tyčí nad oslabené soupeře

Sylas využívá svou sílu, coby skvělý skirmisher. Díky jeho kitu vydrží v menších i větších teamfightech opravdu dlouho a při správném využití navíc vyprodukuje neskutečné množství poškození. V SoloQ je dokonce v nejvyšších divizích vůbec nejoblíbenějším pickem ze všech midlanerů a jeho winrate činí 51,82%. V současné době se ho navíc nedotýkají nerfy některých jiných postav nebo itemů.

Ucalův Sylas v SoloQ

Banovaní strašáci Viego a Gwen

Viego a Gwen se dnes dají označit jako možná nejsilnější šampioni v celé hře. Ačkoliv ani jeden z nich není na midu tím nejoblíbějším pickem, flexibilně se zde dají hrát a využít na své maximum. V SoloQ se však v nejvyšších divizích tolik neobjevují, jelikož aktuálně jsou přibližně v polovině her banováni. V nižších divizích se ale do hry mohou dostat daleko častěji a globálně se jejich ban rate pohybuje pouze přibližně na 20 %.

Co je s Lucianem?

Pokud jde o nejhranější šampiony, Lucian se drží v nejvyšších patrech jak v SoloQ, tak i na kompetitivní scéně. Ačkoliv není vždy na úplné špičce, je relevantní už opravdu dlouhou dobu. V SoloQ se mu obecně zase tolik nedaří a s winratem 46,34 v Master+ divizích patří naopak k vůbec nejhorším šampionům na midlane. Pokud si z někoho vzít příklad, bude to určitě Caps, který za něj má v době psaní článku na nejnovějším patchi osm výher a jedinou prohru.

Capsův Lucian

A co dál?

Co se týče SoloQ hodně oblíbení jsou v top divizích Yasuo, Irelia, Yone či Ryze. V kompetitivním hraní stoupá Irelia, díky popularitě Ziggse se začíná flexovat i právě na středovou lajnu a svou všestranost dokazuje i občasný výběr Jayce, Karmy, Renektona či Setta. Konkrétně Irelia si ale i od běžných hráčů zaslouží určitě více pozornosti, protože jde o druhý nejčastější pick na kompetitivní scéně.

Vetheova Irelia

Top 10 nejčastějších kompetitivních picků: