18. 6. 2021 Prokop Sojka

META: Co teď nejvíc hrají profesionálové z TOP 5 lig?

Rozjíždí se nám velké soutěže a určitě není od věci mít přehled o nejhranějších a nejsilnějších šampionech na jednotlivých rolích. Které šampiony byste si měli zkusit, když se s nimi profesionálům tak daří a řadí je tak vysoko? A proč si právě tito šampioni drží místo na nejvyšších místech? Ve výběru jsme zohledňovali nejsilnějších pět regionů současnosti, tedy: LCK, LPL, LEC, PCS a ano, také LCS.

Toplane

Renekton je v rámci posledního patche dokonce nejhranějším šampionem napříč nejlepšími pěti regiony a je vybrán nebo zabanován v 98 % her. Na toplane vyniká nejvíce, ale mimo svůj kit benefituje i z flexibility, jelikož se dá situačně hrát i na středové lince. Podobný benefit mají i picky Nocturne a Lee Sin, kteří se dají v podstatě bez problémů zahrát dokonce na třech rolích. Mezitím co Gwen je relativně novým šampionem, který si užívá síly v úvodních patchích, Gnar už se v metě nějaký ten měsíc drží.

Jungle

Druhým nejhranějším šampionem v aktuální metě je Rumble, který je co se týče prezence jen pouhé procento za Renektonem. I přes nerf na jeho passivku, který mu zpomaluje clear se stále řadí k nejsilnějším pickům a nevypadá to, že by měl zpomalovat. Jako odpověď do Rumbla se začal pickovat Xin Zhao, který se stal přirozeně stálou volbou v současné metě. Lee Sin je od přírody jungler, takže asi není divu, že i zde patří k nejlepším šampionům. Volibear a zejména Udyr jsou pak populární už delší dobu od jarního splitu.

Mid

Na midlane máme pool šampionů o dost rozdílnější oproti dvěma zmíněným rolím a v podstatě nikdo nedominuje nějak závratným způsobem. Lucian je ve většině profesionálních zápasů v banu a z dalších midlanerů září hlavně Akali, proti níž se hodí další pick Sylas. Orianna je v metě prakticky vždy, mezitímco Sylas dlohodobě benefituje z možnosti hrát mimo midlane hlavně top, suppporta a teoreticky také hájit jungle pozici.

AD Carry

Také na botlane se najde řada novějších šampionů. Tradiční lethality Varus se vrací do mety, Ezreal se do ní vrací prakticky každý rok. KaiSa je pak asi nejdelší dobu hraným marksmanem současné mety, protože mezi přední ADC patří s rezervami od jejího vydání. Delší dobu už míří mezi přední marksmany KogMaw a Jinx, přičemž tyto picky lze charakterizovat jako hypercarry s dlouhým rangem, které více než jiné závisí na základních útocích a range.

Support

Na botlane dominuje prezencí Karma, která znovu benefituje z možnosti zahrání na vícero rolích, konkrétně midlane a toplane. Leona s Nautilusem jsou klasickými engage monstery, a také díky nim se do mety dostávají třeba Braum s Alistarem. Thresh patří k asi nejvšestrannějším šampionům, protože pro tým může plnit roli peelera, tanka nebo hlavního engage. Lulu jde v ruku v ruce s popularizovaným KogMawem a Jinx, kteří potřebují enchantera, mezi kterými právě Lulu jednoznačně vyčnívá.

Konkrétní statistiky z jednotlivých rolí najdete například na gol.gg.