Jak zvládají mixovat školu a esport hráči MAXX a Reedfoo?

Esport liga pořádá soutěže i pro střední a vysoké školy. Jak najít ideální nastavení, abys byl zvládal studium a zároveň si mohl plnit svůj esportový sen? O svůj recept se podělili Dominik „Reedfoo“ Kitler a Martin „MAXX“ Smolár.

Ačkoliv to u CSkařů nebývá tak časté, jako třeba u hráčů League of Legends, zkušenost ze zahraničí už má má MAXX za sebou, protože ještě v létě působil v portugalských GTZ Bulls Esports. V minulosti prošel i celou řadou domácích týmů jako Dark Tigers, Majestic Lions či Inside Games. Jinak jde o známou tvář spojenou s týmem BRUTE, kde působil téměř tři roky. Aktuálně Martin působí ve vycházející domácí organizaci Cryptova.

Co se týče herní historie, Reedfoo se ukázal třeba v týmech Freshterious, Involute či Vikingekrig Esports. V loňském roce si vyzkoušel i angažmá v řeckém týmu Refuse a německých Flayn eSports. Nejvíc si ho ale fanoušci mohou pamatovat z nedávného působení v Dynamo Eclot, kdy se svým týmem obsadil bronzovou příčku v letním splitu Mastercard Hitpoint Masters. Aktuálně Dominik působí v Portugalsku, konkrétně v týmu OFFSET Esports.

Oba dva se angažují i ve školních esportových týmech. MAXX usiluje o mezinárodní superfinále v rámci UniCupu za školu Univerzitu Cyrila a Metoda v Trnavě, Reedfoo pak reprezentoval pražskou FEL ČVUT v 3E mistrovství.

Jakou školu studuješ a jak je to pro tebe náročné?

MAXX: Študujem teóriu digitálnych hier na fakulte masmediálnej komunikácie na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave a vzhľadom k tomu, že sa hrám venujem od malička tak je pre mňa táto škola naozaj príjemná no určite nie je ľahká.

Času v škole trávím pomerne dosť, ako druhák mám hodiny v pondelok, utorok, stredu aj v piatok a naše štúdium obnáša množstvo kreatívnej činnosti, nakoľko sa učíme veci z prostredia fotografie, grafiky, programovania hier, manažmentu a dokonca máme špeciálne predmety na streaming a komentovanie a esport, kde máme rôzne prednášky od veľmi známych ľudí z tohto prostredia, ktorí k nám prichádzajú nam odovzdať jejich know-how.

Reedfoo: Studuji ČVUT FEL v Praze. Řekl bych, že škola patří mezi ty náročnější. Momentálně prodlužuji 4. rok bakalářského studia, protože musím opakovat 2 předměty. Nejtěžší věc na této škole jsou matiky, protože pochopit některé látky je opravdu oříšek. Průměrně mám na semestr 7 předmětů, takže trávím ve škole přibližně 21 hodin týdně. Výjimkou je tento semestr, kdy mám pouze 2 předměty, takže ve škole trávím 6 hodin.

Jaké problémy přináší, když se kříží škola/příprava a tréninky, jak je řešíš? – můžeš uvést na konkrétním příkladu – případně co z toho plyne pro tým

MAXX: Väčšinou sa vždy podarí dohodnúť na nejakom dátume a čase, takže tento problém som zatiaľ moc nevnímal. Každý z nás síce má svoje aktivity a činnosti, ktoré vykonáva mimo herného prostredia ale myslím si, že keď človek študuje na vysokej škole musí mať svoj time management trošku uprataný, vtedy sa dá všetko stíhať.

Reedfoo:Tento problém mi dost ulehčila korona, protože před ní jsem bydlel na koleji, kde jsem měl nic moc ntb, takže jsem hrál jen tak na smurfech přes týden a na víkend jsem jezdil domu, kde jsem tryhardil soloq. To znamenalo, že jsem v té době nehrál v žádném týmu.

Maximálně jsem hrál nějaké nightcupy o víkendu.  Při distanční výuce jsem si dal všechny předměty dopoledne, takže mně pak škola nijak neomezovala. Taky asi bude dobré zmínit, že na vysoké škole je trošku jiný systém, kdy je 14 týdnu normální semestr kdy chodíš do školy občas uděláš nějaký protokol a napíšeš nějaký test. Na toto navazuje zkouškové období, které trvá 5 týdnů. V tomto období je nutné věnovat všechen volný čas škola. Naštěstí na naší škole vychází, že zkouškové končí vždy před tím, než začne split.

Na co tě škola připravuje a máš plán, co budeš dělat po škole? Jaké jsou tvé ambice v esportu a jak to vidíš do budoucna právě s ohledem na IRL?

MAXX: Moju školu berem ako takého menšieho pomocníka v rámci môjho plánu, ktorý dlhodobo chcem a snažím sa ísť za tým že po hráčskej kariére zostanem naplno v esporte a budem vykonávať pozíciu buď coacha, analytika, manažéra alebo kto vie, možno nejakého eventového organizátora. Uvidíme čo život prinesie, sám sa teším na to za niekoľko rokov, no do tej doby moje ambície sú určite neustále sa zlepšovať v CS, hrdo reprezentovať farby nejakého tímu a zbierať medaile z čo najviac turnajov.

Reedfoo: Jelikož zatím studuji bakalářskou část, která je vlastně příprava na magisterské studium, tak ještě úplně nemám jasno co budu dělat po škole. Zatím jen vím, že budu dál pokračovat v elektroenergetické části studia. Chtěl bych se dostat na EUM a postoupit ze skupin. Uvidím, jak moc času budu mít v další části studia, protože je také možné, že mi na lolko už nezbude čas a budu se muset naplno věnovat škole.

Pokud hraješ nějaký školní turnaj, jak k tomu přistupuješ, případně jak se vám daří?

MAXX: K týmto zápasom samozrejme ako ja, tak aj celý môj univerzitný tím pristupujeme seriózne a snažíme sa vždy podať výborný výsledok. Taktiež občas záleží proti akému tímu hrajeme, ak hrajeme proti tímom typu Comenius alebo UNIZA, tak vtedy každý má full focus a chceme urobiť všetko pre víťazstvo, predsalen reprezentujeme meno našej školy a mňa osobne by štvalo, keby ho reprezentujeme v zlom svetle.

Reedfoo: Hráli jsme jednou nějakou školní ligu, ale nedopadlo to moc dobře. Postoupili jsme ze skupin, ale pak jsme vypadli hned v první bo3.

Foto: playzone.cz / eplayer.sk

150 150 Esport liga